Kas probiootikum võib teha enesetunde halvemaks?

11.11.2016

 

Viimasel ajal on osutunud probiootikumid ja nende toime erinevates tervist puudutavates artiklites ja blogides populaarseks teemaks. Nagu Sa juba tead ei suuda inimene tänapäeval enam omastada kõiki eluks vajalikke toitaineid, sh piimhappabaktereid tavapärasest toidust. Seetõttu peame toetama oma organismi toidulisanditega, mille hulgas mängivad olulist rolli ka probiootikumid.

Probiootikumi kuuri alustades pead siiski silmas pidama, et juhul kui probiootikum on Sinu organsimi jaoks esialgu harjumatu, võivad erandlikel juhtudel kaasneda iiveldus, peavalu, puhitus, lööve, lihasvalu. Nimetatud sümptomid annavad märku toksilisest die-off protsessist kehas. See protsess võib saada kehas alguse siis, kui halvad bakterid, viirused või pärmseen meie organsimis lagunema hakkavad. Lagunemise käigus vabanevad meie kehasse toksiinid.

Seni teadaolevalt avalduvad die-off protsessi ebameeldivad mõjud pigem inimestel, kes on hiljuti läbinud bakteriaalse infektsiooni ravi või on tarvitanud pikemalt antibiootikume.

Mida teha kui Teil nimetatud sümptomid ilmnevad?

  • Soovitame jätkata probiootikumi kuuri - kuigi sümptomid on ebameeldivad, peaksid need taanduma hiljemalt nädala jooksul;
  • Vähenda annust või võta probiootikumi ülepäeviti;
  • Võta probiootikumi koos toiduga (kuna probiootikumid on tõhusamad kui võtta neid tühja kõhuga);
  • Pane tähele, et probiootikumi (nt Syntol) kombineerimine teiste probiootikumidega või seene vastaste ravimitega võivad võimendada die-off toksiliste mõjude avaldumist.