Candida pärmseenest ja selle diagnoosimisest lähemalt

07.12.2016
Candida pärmseenest ja selle diagnoosimisest lähemalt

 

Kandidiaas (kandidoos) on Candida pärmseente liigse vohamise tagajärjel tekkinud põletik. Erinevaid liiki Candida pärmseeni esineb terve inimese nahal, suus, seedetraktis ja välistel suguelunditel. Candida pärmseente liigse vohamise põhjuseks võivad olla elustiililised muutused, hügieenihäired, antibiootikumide ja teiste ravimite tarvitamine aga ka vanusest tingitud muutused või immunsüsteemi häired. Pindmine kandidiaas võib esineda nahal, küüntel ja limaskestadel. Pindmise kandidiaasi üheks sagedasemaks vormiks on vulvovaginaalne kandidiaas. 

Vulvovaginaalse kandidiaasi tekitajaks on üle 80%-l juhtudest Candida albicans ning ülejäänud  juhtudel teised Candida spp tüved (peamiselt Candida glabrata). Tupe kandidiaasile on iseloomulik sügelemine, tupe limaskestade turse ning punetus ning teraline limaskestadele kleepunud valgevoolus. 70-75%-l naistest esineb infektsioon elu jooksul vähemalt korra ning 40-45%-l naistest infektsioon kordub. 5-8%-l naistest esineb aastas neli või enam vulvovaginaalse kandidiaasi episoodi. Korduva e retsidiveeruva vulvovaginaalse kandidiaasi põhjused pole täpselt selged, kuid selle põhjusteks arvatakse olevat nii patsiendi poolsed faktorid kui ka mikroorganismide koosluse iseärasused. Kuni viiendikul korduva vulvovaginaalse kandidiaasiga patsientidel on leitud teisi, mitte Candida albicansCandida spp tüvesid. Candida muude liikide (Candida krusei, Candida parapsilosis, Candida tropicalis ja Candida dubliniensis) eristamine C. albicans’ist on oluline seentevastase ravi valikul, kuna mitte-albicans tüved on reeglina resistentsemad antifungaalsetele preparaatidele. Meestel põhjustavad pärmseened peenise pea põletikku ehk balaniiti, mis avaldub põletava valu ning sügelusega, eesnahk võib olla punetav.

 

Allikas: http://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/nakkushaiguste-diagnostika/candida-albicans-dna-c-albicans-dna/